SİNOP MÜZESİ

Coğrafi Konumu

Coğrafi Konumu

Yüzölçümü: 5.862 km² 

Nüfus: 227.933

İl Trafik No: 57

Coğrafi Konumu: Sinop, Karadeniz kıyı şeridinin kuzeye doğru en çok sivrilerek uzanmış bulunan Boztepe Burnu ve Yarımadası üzerinde kurulmuştur. 41° 12' ve 42°  06' kuzey enlemleri ile 34°  14' ve 35°  26' doğu boylamları arasında yer alır.

Batısı Kastamonu, güneyi Çorum, güneydoğusu Samsun illeri, kuzeyi ise Karadeniz ile çevrilidir. 475 km. uzunluğundaki sınırlarının 300 km’si kara, 175 km’si ise deniz kıyısıdır. 

Şehrin kuzeybatısında Akliman, güneydoğusunda iç liman yer almaktadır.Kuzeybatısındaki Akliman ve Hamsilos Koyu, eski devirlerin barınak yerlerindendir.

Dağlar denize paralel olarak uzanmış olup, kuzeybatıda yükselen dağlar Merkez İlçe sahillerine 9-10 km yaklaştıkça alçalır ve sahil ovaları meydana getirir. En yüksek tepeler Ayancık'ta Çangal (.605 m.) ve

Boyabat'ta Dranaz (1.345 m.)dır.

Boyabat- Durağan yöresindeki Kızılırmak vadisi dışında önemli vadi yoktur. Sinop ve Boyabat düzlükleri en önemli ova benzeri yerlerdir.

Önemli akarsulardan Gökırmak Boyabat ovasını sulayıp Kızılırmak'a karışır. Çatalzeytin, Ayancık, Karasu, Kanlıçay ( Güzelceçay) ve Kabalı çayları Karadeniz'e dökülür.

Şehrin biri kuzeybatısında, biri güneydoğusunda olmak üzere iki limanı vardır. Esas limanı, güneydoğudaki koyda bulunur. Kuzeybatısındaki Akliman ve Hamsaroz Koyu eski devirlerin barınak yerlerindendir.

Sinop Müzesi
64x64

Sinop Tarihi

Devamı...
64x64

Coğrafi Konumu

Devamı...
64x64

Gezilecek Yerler

Devamı...

Müze Müdürü

baskan
Hüseyin VURAL
Sinop Müze Müdürü

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Etnoğrafya Müzesi
  • Arkeoloji Müzesi

Videolar

sinop pansiyon sinop pansiyon sinop rehber şömine - hazır şömine